Kryzys, którym jest czas zagrożenia epidemicznego, wyzwala ryzyko rozpadu dotychczasowych sposobów myślenia i działania. Czy obecne doświadczenia będą zaczynem budowania nowych relacji życiowych, zawodowych, społecznych, gospodarczych? Najnowsza i ostatnia publikacja z cyklu Alertów Społecznych współtworzonych przez Joannę Sadzik, zawiera m.in. 10 zasad skutecznego i sensownego działania społecznego w obliczu kryzysu.
W jaki sposób sensownie okazywać pomoc i ją przyjmować tak, by nie powodowała podziałów społecznych? Dlaczego rozwiązania kryzysowe należy wdrażać lokalnie i jakie one powinny być? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w najnowszym, Dziesiątym Alercie Społecznym.
Zobacz pełną treść Dziesiątego Alertu Społecznego tutaj.
Alerty Społeczne to część inicjatywy Open Eyes Economy Summit, w ramach której wybitni specjaliści i eksperci dyskutują na temat najważniejszych bieżących problemów społeczno-gospodarczych. Wyniki wspólnych debat zostają podawane do wiadomości publicznej w formie opiniotwórczych alertów. Obok Alertu Społecznego publikowane są również alerty gospodarcze, samorządowe, edukacyjne, zdrowotne, biznesowe, kulturowe, wodne oraz ekspertyzy.
To nie koniec współpracy ekspertów
W ostatniej publikacji eksperci zwracają uwagę na wspólnotowość sfery publicznej, podkreślają konieczność mobilizacji społecznej na szczeblach lokalnych, a także – w ramach podsumowania dotychczasowych Alertów SPOŁECZNYCH – przedstawiają 10 zasad skutecznego zaangażowania.
Zespół ekspertów pracujących nad kolejnymi rozwiązaniami i publikacjami nie rozwiązuje się jednak. Na podstawie cyklu dziesięciu Alertów Społecznych, ale także ekspertyz przygotowywanych przez inne osoby, powstanie raport przedstawiający doświadczenia i rekomendacje wynikające z aktywności i pomocy społecznej w okresie epidemii. Raport zostanie ogłoszony we wrześniu, z intencją poddania go otwartej debacie.
Powyższe działanie to inicjatywa think tanku Open Eyes Economy oraz Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Wszystkie alerty dostępne są na stronie www.oees.pl/alerty-eksperckie.
KONTAKT
Tomasz Wojtas: tomasz.wojtas@oees.pl, tel.: 600 888 664
Szymon Matląg media@oees.pl, tel.: 502 363 663