Szlachetna Paczka od 20 lat niesie mądrą, dedykowaną pomoc tym, którzy w danej chwili potrzebują tego najbardziej. Tylko w zeszłym roku udało się wesprzeć ponad 14,5 tys. rodzin z całego kraju, przekazując pomoc materialną o łącznej wartości niemal 46 mln zł. Jednak Szlachetna Paczka to nie epizod. Działamy przez cały rok, by wspierać rodziny w drodze do wypracowania trwałych zmian oraz by – tak jak teraz – reagować na bieżące problemy społeczne.
Pandemia COVID-19 i związana z nią przymusowa izolacja zmieniły rzeczywistość wokół, uwydatniając ważny – choć pomijany w publicznym dyskursie – problem samotności osób starszych.
Przywrócić głos samotnym
„Liczby samotnych osób, którym w wyniku przymusowej izolacji pogłębi się depresja, które stracą siłę do walki z chorobami ciała, nie zobaczymy na efektownie zaprojektowanych infografikach” – czytamy w Raporcie o Samotności, naszej nowej publikacji będącej diagnozą problemu samotności w świetle sytuacji związanej z pandemią.
„Po takich jak ja nawet karetka nie przyjedzie. Po co?”
„Cieszyłam się na tę operację. W szpitalu przynajmniej przez kilka dni miałabym opiekę i towarzystwo.”
To tylko kilka przykładów cichego wołania o pomoc, które dzięki Wam mogło wybrzmieć w najdalszych zakątkach kraju. Szlachetna Paczka uruchomiła specjalny telefon wsparcia dla samotnych seniorów DOBRE SŁOWA obsługiwany przez psychologów i terapeutów, którzy zapewniają dzwoniącym odpowiednie wsparcie emocjonalne oraz łączą ich z lokalnymi wolontariuszami Paczki. Przekazując informację o telefonie Szlachetnej Paczki, pomagacie przywracać głos tym, którzy już dawno stracili nadzieję na jakąkolwiek pomoc z zewnątrz.
Dobre słowa
Dzięki popołudniowej rozmowie Marcina Zaborskiego z Joanną Sadzik oraz wielu wzmiankom w Wiadomościach RMF FM i publikacjom na rmf24.pl, wieść o telefonie wsparcia dla seniorów dotarła do świadomości publicznej. To dzięki Wam seniorzy z całej Polski mogli dowiedzieć się, że w tych trudnych chwilach nie zostali zupełnie sami, że ktoś na nich czeka.
„Byłam zdziwiona, że ktoś obcy chce mi pomóc. Kto by znalazł czas? Dla mnie?” – mówi do słuchawki przejęta rozmową pani Halinka. Tak długo nie zamieniła z nikim nawet słowa.
Szlachetna Paczka jest blisko osób, które w danej chwili najbardziej tego potrzebują, ale mamy też blisko siebie wrażliwych i gotowych do współdziałania Przyjaciół z RMF FM oraz rmf24.pl, dzięki czemu systemowa pomoc, którą wdrażamy, może zataczać jeszcze większe kręgi.
Za Wasze zaangażowanie poświęcony czas i otwarte serca – dziękujemy.
Chcemy podziękować również wszystkim innym mediom - ogólnopolskim i lokalnym - za wsparcie w nagłaśnianiu projektu DOBRE SŁOWA. Dzięki Wam seniorzy wiedzą, że są dla kogoś ważni.